“Nie chce mi się żyć” – czy można to zmienić?

Kiedy życie przytłacza tak, że aż ciężko wziąć kolejny wdech, człowiek czuje się, jakby stał nad przepaścią. Zmęczony i bez nadziei na jakąkolwiek zmianę. Wtedy pojawia się pierwsze zwątpienie w sens życia, które jest przerażające, ale jednocześnie wydaje się jedynym słusznym kierunkiem. Zaraz za nim pojawiają się kolejne myśli, a każda następna sprawia, że wątpi się w swoje możliwości coraz bardziej. A ponieważ te myśli są bardzo skrajne, łatwo się na nich skupić i przestać dostrzegać jakąkolwiek inną perspektywę.

Nie, to nie jest normalne, że nie chcesz żyć. To nie jest sytuacja, którą trzeba zaakceptować taką, jaka jest. Nie jest to też coś, co definiuje Twój charakter, siłę czy możliwości. Każdy może znaleźć się w momencie w życiu, w którym poczuje się przytłoczony i bezradny. Myśli samobójcze są wynikiem myślenia, że jakakolwiek zmiana jest poza Twoim zasięgiem. To mogą być trudności w domu lub szkole, problem z otrząśnięciem się po rozstaniu, zmiana szkoły lub pracy. Może nawet nie jesteś w stanie określić, co jest nie tak, ale wiesz już, że nie cieszysz się już życiem. I może to nie jest tak, że nie chcesz żyć. Po prostu nie chcesz tak żyć. Pamiętaj, że:

Nie istnieje w życiu taka sytuacja, w której samobójstwo będzie najlepszym rozwiązaniem.

Jeśli dalej czytasz ten artykuł, to oznacza, że jest w Tobie część, w której tli się nadzieja. Możesz ją pielęgnować, aby stała się silniejsza. Pomyśl o powodach, dla których chciałbyś żyć. I nie muszą to być wygórowane cele. Może to być chęć zobaczenia jakiegoś miejsca, spotkania z bliską osobą czy przeżycia konkretnych chwil. Dostrzegając małe rzeczy, zdasz sobie sprawę, że masz więcej powodów do życia, niż Ci się wydawało.

Możesz czuć, że docierasz do ściany, bo w okresie nastoletnim Twój zły nastrój jest zrzucony na okres dojrzewania i burzę hormonów.

Jeśli czujesz, że nie ma już sensu żyć z jakiegokolwiek powodu, z pewnością istnieją ludzie, którzy chcą Ci pomóc i są w stanie to zrobić. To może być psycholog, lekarz, rodzina, przyjaciel czy współpracownik. Może jeszcze nawet nie znasz tej osoby, ale wokół Ciebie znajduje się więcej życzliwych ludzi, niż może Ci się wydawać.

To, co czujesz teraz, może w przyszłości zostać jedynie wspomnieniem. Możesz żyć innym życiem, w którym masz kontrolę, czujesz się spełniony i szczęśliwy. To będzie efekt Twojej pracy, ale to jest możliwe. Nawet jeśli teraz w Twojej głowie pojawia się myśl, że nie. Możesz czuć się zagubiony, nie wiedzieć kim jesteś i jaki jest Twój cel, ale nie musisz być z tymi myślami sam.

Mów, że nie jest ok, kiedy tak czujesz. Mów, że sobie nie radzisz, kiedy potrzebujesz pomocy. Nawet jeśli problemy wydają Ci się błahe. Najważniejsze jest, jak TY się czujesz.

Nastolatek w depresji

Nie chce Ci się żyć? Poproś o pomoc

Jeśli takie myśli pojawiają się w Twojej głowie regularnie – napisz do nas. Nie ważne czy masz kilkanaście lat, czy kilkadziesiąt. Chęć rezygnacji z życia może być przemijającym uczuciem, ale może też być zapowiedzią samobójstwa. Dzięki odpowiedniemu wsparciu Twoja chęć do życia może powrócić. Nie musisz dźwigać tego ciężaru w samotności, nikt nie powinien. Jesteśmy tu dla Ciebie.

Zadzwoń do naszego centrum lub umów wizytę przed kalendarz online

Możesz również skorzystać z pomocy na poniższych infoliniach:

  • 116 111 – Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży
  • 116 123 – Ogólnopolska Poradnia Telefoniczna dla Osób Przeżywających Kryzys 
  • 800 12 12 12 – Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Dziecka
  • 800 70 22 22 – Centrum Wsparcia dla Osób Dorosłych w Kryzysie Psychicznym
  • 801 120 002 – Ogólnopolski telefon dla ofiar przemocy w rodzinie „Niebieska Linia”
author avatar
Adam Zajączkowski Psycholog, Psychoterapeuta, Socjoterapeuta
mgr Psychologii, mgr Pedagogiki, Psychoterapeuta, Socjoterapeuta.

Powiązane wpisy

Centrum Psychoterapii Azymut

Patrząc kilka pokoleń wstecz, widzimy, jak z czasem zmienia się sposób spędzania wolnego czasu. Dziadkowie i rodzice zupełnie inaczej organizowali sobie czas wolny. W świecie, gdzie technologia stale ewoluuje, gry komputerowe stały się nieodłączną częścią życia wielu nastolatków. Od prostych klasycznych gier po zaawansowane światy wirtualne, dostępność i różnorodność gier nieustannie rośnie, przyciągając coraz większą …

Centrum Psychoterapii Azymut

Jako rodzic nastolatka pewnie zdarzyło Ci się mieć do czynienia z niechęcią do powrotu do szkoły. Zwłaszcza po dłuższej przerwie jak wakacje czy ferie zimowe. W końcu dorośli też nie skaczą z radości na myśl o powrocie do pracy. I chociaż pewna niechęć do szkoły jest normalna, to czasem przybiera ona zupełnie nowy wymiar i …