Objawy uzależnienia od komputera / gier komputerowych

Patrząc kilka pokoleń wstecz, widzimy, jak z czasem zmienia się sposób spędzania wolnego czasu. Dziadkowie i rodzice zupełnie inaczej organizowali sobie czas wolny. W świecie, gdzie technologia stale ewoluuje, gry komputerowe stały się nieodłączną częścią życia wielu nastolatków. Od prostych klasycznych gier po zaawansowane światy wirtualne, dostępność i różnorodność gier nieustannie rośnie, przyciągając coraz większą liczbę entuzjastów i kusząc nowościami. Dobrze jest czasem oderwać się od rzeczywistości i robić rzeczy, które sprawiają Ci przyjemność. Jednak bywa, że w swoim hobby można posunąć się za daleko. Choć dla niektórych może być jedynie rozrywką, dla innych staje się poważnym problemem, który wpływa na jakość życia i sposób funkcjonowania. A wciągając się w świat wirtualnej rzeczywistości, łatwo przeoczyć moment przejścia przez tę granicę. W tym artykule dowiesz się, jakie są objawy uzależnienia od gier komputerowych.

Jak wygląda uzależnienie od gier komputerowych?

Uzależnienie od gier wideo stało się problemem dla osób w każdym wieku, ale dotyka głównie nastolatków i młodych dorosłych w wieku od 15 do 34 lat. Popadając w uzależnienie, traci się kontrolę, mimo pozornego poczucia, że widzisz i znasz granice. Uzależnienie jest kompulsywnym i szkodliwym korzystaniem z gier wideo, które prowadzi do negatywnych emocji jak niepokój, frustracja czy nawet cierpienie. Jest odczuwane jako przymus grania pomimo idących za tym negatywnych konsekwencji. Mogą być nimi:

  • problemy w szkole,
  • trudności z nawiązywaniem i utrzymywaniem relacji poza światem wirtualnym,
  • bezsenność lub problemy z zasypianiem,
  • zaniedbywanie higieny,
  • dolegliwości fizyczne.

Dla osoby uzależnionej gra staje się podstawową i najważniejszą czynnością życia codziennego.

Dziecko grające w gry komputerowe

Jakie są objawy uzależnienia od gier komputerowych?

Oznaki i objawy uzależnienia od gier komputerowych to między innymi:

  • opuszczenie się w nauce, zaniedbywanie obowiązków szkolnych i domowych w efekcie spędzania czasu na grze,spędzanie coraz większej ilości czasu na graniu, żeby uzyskać lub utrzymać poziom odczuwanej przyjemności
  • smutek, niepokój lub drażliwość kiedy trzeba przerwać grę, lub jest ona niemożliwa,
  • rezygnacja z hobby i innych zajęć na rzecz grania w gry,
  • zaniedbywanie relacji z rodziną i przyjaciółmi,
  • okłamywanie innych na temat ilości czasu spędzonego na graniu w gry,
  • granie staje się ucieczką od stresujących sytuacji w szkole lub w domu,
  • granie w celu złagodzenia negatywnych nastrojów, takich jak brak nadziei czy poczucie winy.

Dostrzeżenie w sobie problemu może być trudne. Nikt nie lubi podchodzić do siebie krytycznie, a ilość czasu spędzanego na graniu może wydawać Ci się odpowiednia. Jeśli jednak bliskie Ci osoby dostrzegają, że to za dużo i martwią się o Ciebie, to być może nadszedł czas, aby pomyśleć o ograniczeniu.

Dostrzegasz problem i chcesz ograniczyć czas spędzony na graniu, ale nie możesz? Dobra wiadomość jest taka, że sama świadomość problemu już jest ogromnym krokiem w stronę jego rozwiązania.

Co zrobić jeśli jestem uzależniony od gier komputerowych?

Porozmawiaj ze specjalistą. Jeśli dostrzegasz problem, ale nie wiesz, jak sobie z nim poradzić, nie musisz tego robić sam. Konsultacja z psychologiem pomoże Ci uzyskać zupełnie nową perspektywę, dostrzec skutki nadmiernego grania i pomóc zrozumieć Ci, dlaczego masz trudności z kontrolą swojego zachowania.

Pierwszym krokiem jest zwykle dokładna ocena problemu. To pozwala zrozumieć jego zakres, czynniki prowadzące do uzależnienia oraz określenie czy występują inne współistniejące problemy zdrowotne lub te na podłożu emocjonalnym. Dzięki terapii masz szansę na zmianę myśli i zachowań, które prowadzą do grania w sposób szkodliwy. Nauczysz się lepiej kontrolować swoje zachowania i potrzeby oraz rozwijać zdrowsze nawyki na co dzień. Konsultacja nie zobowiązuje do dalszych spotkań. Warto więc spróbować i sprawdzić jak możemy Ci pomóc.

Zadzwoń do naszego Centrum lub umów wizytę przez zapisy online.

Powiązane wpisy

Centrum Psychoterapii Azymut

Jako rodzic nastolatka pewnie zdarzyło Ci się mieć do czynienia z niechęcią do powrotu do szkoły. Zwłaszcza po dłuższej przerwie jak wakacje czy ferie zimowe. W końcu dorośli też nie skaczą z radości na myśl o powrocie do pracy. I chociaż pewna niechęć do szkoły jest normalna, to czasem przybiera ona zupełnie nowy wymiar i …

Centrum Psychoterapii Azymut

Kiedy życie przytłacza tak, że aż ciężko wziąć kolejny wdech, człowiek czuje się, jakby stał nad przepaścią. Zmęczony i bez nadziei na jakąkolwiek zmianę. Wtedy pojawia się pierwsze zwątpienie w sens życia, które jest przerażające, ale jednocześnie wydaje się jedynym słusznym kierunkiem. Zaraz za nim pojawiają się kolejne myśli, a każda następna sprawia, że wątpi …