Nastolatka lub młoda dziewczyna przeżywają trudne emocje słuchając psychologa w trakcie sesji psychoterapii młodzieży

Psychoterapia młodzieży Poznań

Twoje dorastające dziecko przeżywa częste wahania nastroju? Przedłużające się okresy przygnębienia, nadmiernego smutku czy nasilające się trudności w odczuwaniu satysfakcji? Dostrzegasz u Twojego dziecka problemy z dogadaniem z rodziną, rówieśnikami czy izolacją od rówieśników? Zauważasz, że u Twojego dziecka pojawiają się intensywne uczucia i reakcje, które wydają się przekraczać granice naturalne dla jego wieku? Pojawiają się trudności w uczeniu się, niechęć do chodzenia do szkoły i coraz gorsze wyniki w nauce?

Okres dojrzewania jest jednym z najważniejszych etapów w życiu człowieka, pełen zmian i wyzwań. Jest to etap życia, w którym młodzież wyznacza własną drogę ku dorosłości. Jednak czasami niepokojące zachowania i trudności nastolatka wydają się poważnie utrudniać jego funkcjonowanie i drogę ku dorosłości. Pojawiają się intensywne, trudne do opanowania emocje uczucia, trudne i sztywne zachowania, które utrudniają zarówno integrację w grupie rówieśniczej, jak i relacje w rodzinie i problemy w szkole.

Kształtująca się młoda osobowość może być jednocześnie zbytnio sztywna i delikatna, a jednocześnie pełna sprzeczności. W efekcie może zdarzyć się, że etap dorastania nie przebiega prawidłowo i młody człowiek wchodzi w dorosłość nie przygotowany emocjonalnie lub też w nią nie wchodzi, tkwiąc nadal w dylematach charakterystycznych dla młodzieży. W takich przypadkach zasadne staje się skorzystanie ze wsparcia specjalisty poprzez podjęcie odpowiednio dobranej psychoterapii dla młodzieży. Pomaga  wtedy lepiej zrozumieć występujące zachowania, wypracować dojrzalsze sposoby radzenia sobie z nowymi wyzwaniami i zredukować zagrażające dalszemu rozwojowi objawy. Zadaniem psychoterapii młodzieży jest wtedy wzmocnienie struktury osobowości, zachęcanie do przyjmowania różnych punktów widzenia, pomoc w nazywaniu i rozumieniu własnych stanów emocjonalnych oraz przezwyciężenie obaw i lęków utrudniających dalszy rozwój.

W czym pomaga psychoterapia dla młodzieży ?

  • Wspiera zbudowanie spójnego poczucia siebie (własnego „ja”)
  • Zmniejsza poziom odczuwanego lęku
  • Uczy aktywnego poszukiwanie dojrzalszych zainteresowań i angażowanie się w ich rozwój
  • Wzmacnia zdolność do budowania satysfakcjonujących i trwałych relacji z grupą rówieśniczą
  • pomaga wypracować spójny i jasny moralny kompas (system wartości)
  • rozpowija zdrowe radzenie sobie z emocjami

Nasz zespół